İbrahim Tatlıses Hayatı (Biyografisi)

Yayınlarımız :
Yükleniyor

İbrahim Tatlıses Hayatı (Biyografisi)

İbrahim Tatlıses

Hayatı

1952'de Urfa'da - kendi tabiriyle bir mağarada - ciğerci Ahmet Tatlı’yla karısı Leyla’nın yedi çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya geldi.İbrahim Tatlıses'in babası Arap,ve annesi Kürt Kökenlidir. Zaman zaman etnik kimliği ilgili olarak kendisi farklı açıklamalarda bulunmuştur.İbrahim Tatlıses, Kanal D'de yayınlanan bir programda kendinizi ne olarak ifade ediyorsunuz sorusuna "Babam Arap, anam Kürt, ben ise Türk'üm" diye cevap vermiştir. 2005 yılında Erbil konserinde ise Tatlıses "Babam Türk, annem Kürt, ben Türk oğlu Türk'üm size Türkiye'den selam getirdim" diyerek izleyenleri selamlamıştır.
Tatlıses doğduğunda babası cezaevinde bulunmaktaydı.Hiçbir zaman okula gitmemiştir. Daha sonra neden okuyamadığı sorulduğunda Urfa'da sanki Oxford vardı da biz mi gitmedik yanıtını vermiştir.Çocuk yaşlarda çalışmaya başlamıştır: su satmış, çığırtkanlık yapmıştır.
« Çocuktum. 20 kuruş fazla kazanmak için sinemalarda 'Haydi buz gibi su' diye bağırarak su satıyordum. Bir gün koltukta oturan bir adam birden yerinden kalktı. 'Sus ulan eşek, seni mi dinleyeceğiz' diye suratıma 4 tokat attı. Ve o yediğim tokatlar beni buralara kadar getirdi.»
(İbrahim Tatlıses)
İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yapmıştır. İnşaatta türkü söylerken Adanalı bir sinemacı tarafından keşfedildi.İlk başlarda Adana'da daha sonra Ankara'ya gelerek burada gazinolarda, pavyonlarda sahne aldı.1974'te Ankara'daki Kınalı Pavyon'da söylediği "Ayağında Kundura" ile ünlenerek önce Ankara Radyosu'na, sonra da bir yılbaşı gecesi televizyona çıktı.70'li yılların ortalarına doğru İstanbul'a geçerek burada sahne almaya başlamıştır.Burada, kendisine soyadını veren müzisyen Yılmaz Tatlıses ile tanıştı.
"Kara Kız" ile "Beni Yakma Gel Sevdiğim" adlarında 45'likler ile müzik dünyasına giriş yaptı. 30 Haziran 1976 tarihinde dışarıdan bitirdiği ilkokulun diplomasını Kilis'teki Kartalbey İlkokulu'ndan almıştır.1978 yılında Ayağında Kundura-Ceylan filmiyle sinema sektörüne giriş yaptı. 1979 yılında Kara Yazma filminde Perihan Savaş ile rol almıştır. 1983'te Derya Tuna ile Günah filminde oynadı. İbrahim Tatlıses 1984 yılında İzmir Fuarı'nda Ekici Över Gazinosu'nda dönemin ünlü starları Gülden Karaböcek, Barış Manço, Belkıs Akkale, Sezer Güvenirgil, Beşyıl Önce Onyıl Sonra Grubu ve Atilla Arcan ile birlikte aynı sahneyi paylaştı.1985 yılında İbrahim Tatlıses yönetmenliğini üstlendiği, "Mavi Mavi" adlı sinema filminde Hülya Avşar ile birlikte başrolleri paylaştı.1987'de İdobay Müzik'i kurdu. 90'larda ünü, Yunanistan ve Orta Doğu'ya kadar genişledi. İbrahim Tatlıses aynı zamanda yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, köşe yazarı, besteci, programcı ve şarkıcı kimliğiyle de tanınmıştır. İbrahim Tatlıses'in sahip olduğu şirketler; gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık grubu dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir.
10 Mart 2008 tarihinde Neden adlı albümünü Mayıs 2009 da ise Yağmurla Gelen Kadın adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Ayrıca bu albümde çok konuşulan ve tartışılan "Şemmame" adlı Kürtçe türkü de bulunmaktadır. 2009'da yıllarca söz ve beste aldığı sanatçı Yıldız Tilbe ile müzikal olarak tüm bağını kopardığını açıklamıştır.2010 yılında son albümü Hani Gelecektin'i piyasaya çıkardı.
İbrahim Tatlıses, müzik kariyerinin yanında, gıda, inşaat ve seyahat sektörlerine girerek çeşitli yatırımlar yapmıştır. Bunlardan "Tatlıses Çiğköfte" hâlen faaliyet göstermektedir. Tatlıses TV, İbrahim Tatlıses'e ait müzik kanalıdır. Sonrasında Türksat'tan çıkmıştır. Yayın yeri ve stüdyoları Seyrantepe'dedir. Kendisine ait Uplink ile Türksat uydusuna çıkmıştır. Tatlıses TV'de Türkçe müzik ağırlıklı yayın yapıldığı gibi aktualite, magazin, şehir rehberi, talk showlar, siyaset programı gibi programlar da yayınlanmıştır. D-Smart platformundan, Türksat 2A uydusundan yayın yapmıştır. Bir dönem Digiturk, Kablo TV ve karasal yayın yapmıştır. Borçlarını ödeyememesi nedeniyle 5 Eylül 2014 tarihinde yayın hayatına son vermiştir.
İbrahim Tatlıses; 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde Genç Parti'den İstanbul 3. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı olmuş, partisi barajı aşamayınca milletvekili seçilememiştir.
Tatlıses 2011 Türkiye genel seçimlerinde önce Adalet ve Kalkınma Partisi'ne adaylık başvurusunda bulunmuş ancak bu partiden aday gösterilmemiştir. İbrahim Tatlıses bu seçimlerde Şanlıurfa'dan bağımsız milletvekili adayı olmuş fakat sonradan adaylığını geri çekmiştir.
İbrahim Tatlıses 2015 seçimlerinde de memleketi Şanlıurfa'dan AK Parti'ye milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı fakat seçilemedi.
İbrahim Tatlıses, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimler için AK Parti’den 2. kez milletvekili aday adayı olmak için başvuru yapmıştır fakat tekrar aday olarak gösterilmemiştir. AK Parti İzmir'den milletvekili aday listesinden 7. sırada gösterilmesini reddettiği ve bu nedenle aday olmadığı öğrenilmiştir.Böylelikle siyaset hayatında toplamda dört kez milletvekilli adaylığı için girişimde bulunmuştur.
1980'lerde hükûmet, Kürtçe kullanımını yasaklamıştı; Aralık 1986'da İsveç'teki bir konserde Kürtçe halk şarkıları söyledi ve böylelikle ayrılıkçı propaganda yaptığı gerekçesiyle yargılandı, ancak 1987'de suçlu bulunmadı.Pişmanlık gösterdikten sonra suçlama reddedildi.1988 yılında, iş adamı Mehmet Yılmaz tarafından Uşak'ta düzenlenen bir kültür festivalinde bir Kürt halk şarkısı söylemesi istendi, ancak Ben bir Kürt'üm ama yasalar Kürtçe şarkı söylememi yasaklıyor diyerek reddetti.Bunun için 19 Eylül 1988'de suçlandı.
1994 yılında, Türk gerilla örgütlerinin İbrahim Tatlıses, İdris Özbir, Halis Toprak ve Necdet Ulucan da dahil olmak üzere Kürt işadamlarını hedef aldığına dair kanıtlar vardı.1998 yılında Tatlıses'in hükûmetle Kürdistan İşçi Partisi (PKK) arasında silahlı çatışma sırasında bir aracı olmayı teklif ettiği bildirildi. İranlı Kürt müzisyen Abdollah Alijani Ardeshir ile bir albüm kaydetti.
2018'de Afrin'deki Halk Koruma Birliklerine (YPG) karşı yapılan Zeytin Dalı Harekâtına destek verdi.
İbrahim Tatlıses, ilk evliliğini Urfa'da Adalet Durak ile yaptı. Çiftin iki kız bir erkek olmak üzere üç çocuğu oldu. 1979 yılında Kara Yazma filminde tanıştığı Perihan Savaş ile birlikteliği başladı. Savaş'la evliliğinden Melek Zübeyde adında bir kız çocuğu oldu. 9 Ağustos 1984 tarihli gazetelerde yer alan haberlerde şu belirtildi: "İbrahim Tatlıses tarafından kaçırıldıktan sonra yedi saat boyunca dövüldüğünü ileri süren film oyuncusu Perihan Savaş, savcılığa başvurarak Tatlıses'in ruh hastası olduğunu söyledi ve tutuklanmasını istedi. Savaş'ın gözünün morarmış, sol kaşının da patlamış olduğu görüldü. Tatlıses polisteki sorgusunda "Savaş çocuğumun annesidir. Sağda solda dolaşmasını bir erkek olarak gururuma yediremedim" ifadelerini kullanmıştır.Savaş, sonrasında Tatlıses ile olan ilişkisini bitirdi. 1983'te Günah filmini çekerken tanıştığı Derya Tuna'yla ilişkisinden "İdo" (İbrahim) adında bir oğlu oldu.
İbrahim Tatlıses, 27 Eylül 2011'de Ayşegül Yıldız'la hastanede evlendi. Çiftin nikâhını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kıyarken, Fatih Terim de nikâh şahidi oldu.29 Kasım 2013 tarihinde Ayşegül Yıldız ile boşandı. İbrahim Tatlıses'in Ayşegül Yıldız ile olan evliliğinden Elif Ada isimli bir kızı var.
Işıl Çıtak'tan evlilik dışı olan kızı 1989 doğumlu Dilan Çıtak, 2013 yılında ortaya çıkmıştır.
14 Mart 2011 gecesi Beyaz TV'de yayınlanan İbo Show programı çıkışında Maslak'ta uzun namlulu silahla açılan ateş sonucu kafasından yaralandı. Akabinde hastaneye kaldırılan Tatlıses, 6 saat süren ameliyat sonucu yoğun bakım ünitesine bağlandı. Doktorlar tarafından yapılan resmî açıklama şöyleydi; "Sanatçının hayatî tehlikesi var ama ilk başladığımız noktaya göre daha az." Saldırıda İbrahim Tatlıses'in asistanı Damla Buket Çakıcı da yaralanmıştır. Gri Fiat Linea marka arabadan yapıldığı öğrenilen saldırı hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlatılmış, 16 Mart 2011 tarihi itibarıyla araç bulunmuştur. Suikastın bir numaralı zanlısı Abdullah Uçmak yakalanmıştır.
İki hafta boyunca Acıbadem Maslak Hastanesi'nde yoğun bakımda kalan sanatçı, 28 Mart 2011 günü doktorlarının yaptığı açıklamaya göre yoğun bakımdan çıkarılmıştır, böylece hayati tehlikesi ortadan kalkmıştır.6 Nisan 2011 tarihi itibarıyla ailesi tedavilerin Almanya da sürdürülmesi isteği ile Tatlıses'i Türkiye Cumhuriyeti'ne ait uçakla Almanya'ya götürmüşlerdir.Sonraki yıllarda Miami, Florida, Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyada en iyiler arasında bulunan Amerikalı beyin cerrahları tarafından tıbbi beyin operasyonu yapıldı.
İsrailli şarkıcı Noa Kirel, Tatlıses'in "Aramam" adlı şarkısının melodisini "Pauch" adlı şarkısında sample olarak kullandı ve şarkı YouTube'da 32 milyon izlenmeye ulaştı.Yine aynı şarkının melodisi Lübnanlı şarkıcı Wael Kfoury'nin "Belgharam" şarkısında kullanıldı ve sarki Youtubeda 43 milyon izlenmeye ulasti.Suriyeli şarkıcı Nassif Zeytoun, "Mannou Sharet" adlı şarkısında Tatlıses'in "Nankör Kedi" şarkısının müziğini kullandı ve şarkı 60 milyon izlenmeye ulaştı.Lübnanlı şarkıcı Elissa, "Nefsi Aollo" adlı şarkısında Tatlıses'in "Haydi Söyle" şarkısının müziğini kullandı ve şarkı YouTube'da 88 milyon izlenmeye ulaştı.O Ses İsrail’de Sapir Saban adlı yarışmacı final bölümünde “Haydi Söyle” şarkısını Türkçe olarak söyleyerek birincilik kazandı.Tunus halk ezgisi "Sidi Mansour" Tatlıses tarafından 1999 yılında "Mavişim" olarak seslendirildi. Tatlıses'in Leylim Ley adlı şarkısı 2006 yılında Tunuslu şarkıcı Saber El Robaii tarafından Ya Lilla adıyla seslendirildi.Lübnanlı şarkıcı Fadel Chaker 2006 çıkışlı Allah A3lam adlı şarkısında Tatlıses'in Usta adlı şarkısının müziğini kullandı.1979 yılında Lübnanlı şarkıcı Samira Toufic tarafından "Asmar" adıyla söylenen Türkçesi "Esmerin Adı Oya" adlı şarkı Tatlıses tarafından 1988 yılında albümüne konulmuştur.Şarkı ayrıca Kürtçe "Yara Mina Bedewe" ve Ermenice "Gançum Em Ari Ari" olarak da söylenmiştir.
Yazar Nevzat Çelik Tatlıses'in Mavi Mavi şarkısının sözlerinin annesi Fahriye Çelik'e ait olduğunu iddia etmiştir. İddiasına göre annesi Dedeman'da çalışırken elinden şiir defterini alan Tatlıses, sonrasında şarkısını söylemiş, filmini yapmıştır.Kürt müzik grubu Agirê Jiyan, kendileri tarafından derlenen “Şemamê” isimli Kürtçe halk ezgisinin sözlerini izinsiz değiştirerek yorumladığı iddiasıyla İbrahim Tatlıses hakkında dava açmıştır.Şiwan Perwer’in eseri olan Canê Canê Tatlıses tarafından “Caney Caney” olarak; “Mumik” adlı eseri de “Bir Mumdur İki Mumdur” olarak; “Lorke Lorke” de İbrahim Tatlıses tarafından aynı adla yorumlanmıştır. Perwer’in “Di dinê de sê tişt hene” adlı parçası da İbrahim Tatlıses tarafından “Bu dünyada üç şey vardır” olarak; “Lawo destê min berde” adlı parça da “Makaram sarı bağlar” olarak yorumlandı. Yine Perwer'e ait olduğu iddia edilen “Lê Dotmam” adlı eseri de Tatlıses “Ben yetim, Ben öksüz” olarak yorumladı.Tatlıses Kerkük bölgesine ait birçok Türkmence ve Kürtçe şarkıyı yeniden Türkçe olarak yorumlamıştır.

Diskografi

YılAlbüm adıYapımcıBilgiler
1975Bir Yol GösterYalçın Plak
Şaşkın
Ayağında Kundura (Ölürem Ben)Uzelli Müzik
İbrahim Tatlıses 6Sönmez Kasetçilik
Urfa Emektaroğlu Bant StüdyosuUrfa Emektaroğlu Bant Stüdyosu
1975Ben İnsan Değil MiyimYalçın Plak
1976Veremli KızYalçın Plak
1977Huzurum KalmadıYalçın Plak
1978Ayağında KunduraTürküola Müzik
1979Ceylan
Toprağın Oğlu Sabuha
1980Gelme İstemem
1981Gülmemiz Gerek
1982Yaşamak Bu Değil
1982Mutlu Ol YeterTürküola
1983YalanStar Plakçılık
1984Benim Hayatım
1985Mavi MaviBayar Müzik
1986Gülüm Benim / Gülümse Biraz
1987Allah Allah / Hülyaİdobay Müzik
1988Kara Zindan
Fosforlu CevriyemKonser albümü
1989İnsanlarEmre Plak
1990Söylim miİdobay Müzik
1991Vur Gitsin Beni / Yemin EttimBayar Müzik
1992Ah KeşkemRaks Müzik
1993Mega Aşk
1994Haydi Söyle
1995İbrahim Tatlıses KlasikleriS Müzik
1996Ben de İsterem
1998At Gitsin
1999Selam Olsun
2001Yetmez Mi
2003Tek TekErol Köse Prodüksiyon
2004Aramam
2005Sizler İçinİdobay Müzik
2007Bulamadım
2008Neden
2009Yağmurla Gelen Kadın
2010Hani Gelecektin
2018YaylalarPoll ProductionSingle

45'likler

Tatlıses Şah Plak'tan 3, Urfanın Sesi Plak'tan 3, Palandöken Plak'tan 8, Kartal Plak'tan 1, Ömer Plak'tan 4, Edessa Plak'tan 2, Türküola Müzik'ten 4 olmak üzere toplam 25 adet 45'lik plak çıkarmıştır.

YılAlbüm adıYapımcıBilgiler
1968İndim Gönül Bağına / Kırmızı Gülleri Fidan EyledimŞah PlakPlak No 145
1969Bu Gelen Atlımıdır / Bülbüller Düğün EylerPlak No 150
Tilfindir Hastane / Zalimlik Yakışmaz Güzel OlanaPlak No 151
1970Kara Kız / Beni Yakma Gel GüzelimUrfanın Sesi PlakPlak No 51
1971Tatlı Dile Güler Yüze / Sevdimde SevilmedimPalandöken PlakPlak No 858
Sebebi Sensin / Aşkın Beni Deli EylediPlak No 864
Züleyha / Sevin KardeşimPlak No 865
1972Nar Tanesi / Niye Çattın KaşlarınıPlak No 867
Karnı Büyük Koca Dünya / Ağlama CananımPlak No 868
Yazık Oldu Gençliğime Ömrüme / Doy DoyPlak No 869
1973Fakirlik Taç Oldu / Beni Yakan Bir GelinPlak No 881
Yeter Allah`ım / Asker MektubuPlak No 882
Kapıyı Çalan Kimdir / Niye Gittin Elin OldunKartal PlakPlak No 315
1975Zeyno / Seven Bahtiyar OlmazÖmer PlakPlak No 1190
Erzurum Dağları / Ayağında Kundura (Ölürem Ben)Plak No 1191
1976Düşenin Dostu Yoğimiş / Doldur Kardaş İçelim
Hışı Hışı Hançer / Elleri PamukPlak No 1198
1977Kapıyı Çalan Kimdir / Niye Gittin Elin OldunEdessa PlakPlak No 150
Maden Dağı / De Get BayburtUrfanın Sesi PlakPlak No 160
Can Hatice / Sana EyvallahPlak No 163
1978Kurban Olam O Kaşa Karaya / Tükendi Nakdi ÖmrümEdessa PlakPlak No 166
1979Sabuha / Ayrılık Kolay DeğilTürküola MüzikPlak No 233
1980Bir Mumdur / Aman KardaşımPlak No 240
Ölürsem Kabrime Gelme İstemem / Seni YakacaklarPlak No 243
1981Mutlu Ol Yeter / Bir Kulunu Çok SevdimPlak No 247

Filmografi

YılFilmRolNotlar
1978SabuhaFaruk
Ayağında Kundura / Ceylanİbrahim
Toprağın Oğlu
1979Kara Yazmaİbo
Kara Çadırın Kızıİbrahim
Fadileİbrahim
1980Ayrılık Kolay Değilİbrahim
Çileİbo
1981Seni Yakacaklar
Yaşamak Bu Değilİbrahim
TövbeMehmet
1982YalanYusuf
AlişanAlişan
Nasıl İsyan EtmemHasan
1983Yorgunİbrahim
GünahYaşar
FutboliyeKonuk Oyuncu
1984SevdalandımUrfalı Kemal
Ayşemİbrahim
1985Mavi MaviKerim
SevmekHasan
YalnızımFerhat
1986Gülümse BirazUrfalı İskender
Yıkılmışım BenYusuf
Sarhoşİbrahim
1987Allah Allahİbrahim
Gülüm BenimHıdır
Dertli Dertli
1988Aşıksınİbrahim
Hülyaİbrahim Tatlıses
Bir Kulum İşteUrfalı Ferhat
Kara ZindanCemal
Ben İnsan Değil Miyim
1989Ceylanİbrahim
FosforluŞahin
1992Aşık Oldum
1993Tetikçi KemalKemal, Yılmaz
1997FıratYusuf34 Bölüm
2006BulamadımAli2 Bölüm

Bu Yazımıza Yıldız Verin

web counter
Yayın Etiketleri :

Yorum Gönder

0 Yorumlar


reklam
reklam1